Η πρώτη ερευνητική αποστολή του BONDSπραγματοποιήθηκε κατά το τελευταίο δεκαήμερο του Μαΐου από την Επιστημονικά Υπεύθυνη του προγράμματος Εβίτα Καλογηροπούλου στους χώρους της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κοζάνης. Στόχος ήταν η μελέτη, ανάλυση και δειγματοληψία επιλεγμένων θερμικών πηλοκατασκευών από τη Νεολιθική θέση Κλείτος 1, στη βορειο-δυτική ηπειρωτική Ελλάδα. Η δειγματοληψία επικουρήθηκε από τον εξειδικευμένο τεχνίτη Δημήτρη Λεονταρίδη, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά. Με το πέρας της αποστολής τα γεωαρχαιολογικά δείγματα μεταφέρθηκαν στο Εργαστήριο MalcomH. Wienerτης Αμερικάνικης Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα, και από εκεί θα μεταφερθούν στη συνέχεια στο Εργαστήριο Γεωαρχαιολογίας CharlesMcBurneyτου Πανεπιστημίου του Cambridgeγια επεξεργασία με τη μέθοδο της μικρομορφολογίας.